Uncategorized

Homemade Baby Food: Pros and Cons

If you Google that exact heading, you’ll get more than 2 MILLION results telling you the good, bad, and ugly of baby food making. Do this, don’t do that: oh, and use this blender. How are you supposed to make a conscious decision if there’s so many different posts written on the topic?

Don’t worry: we got this!

Disclaimer: this post may contain affiliate links, meaning that at no extra cost to you I may receive a small commission on any items purchased. But don’t worry: I only promote items I trust!

Before we get started, I’ve got to tell you about a great promotion going on starting tomorrow! 20% off of select Alanoor USA products, one of which includes this handy mat to put under your high chair for easy clean up. It’s already cheap as is, so make sure to jump on this offer! Use promo code 20SPLATIG at checkout! Offer ends 5/19.

If you make a quick mental list of pros and cons of making your own baby food it’ll look a little like this:

Pros:
– You know the ingredients
– Baby can eat whatever you decide
– It’s always “fresh” (not years old like they claim jar food is)
– Keep up with the trends and feel like a “cool Mom”
Cons:
– Takes FOREVER to make a big batch
– You have to shop for ingredients
– Not sure if you have the proper tools and storage
– Pricey

Now, I’ll be honest with you. I lean towards the Cons for a variety of reasons, one of which includes my lack of kitchen space. I feel like it would take up way too much space, create a mess of everything, and leave me scrubbing down the whole kitchen before and after to make sure everything is sanitary. I’m only slightly paranoid.

The thing is though, is I’ve done SO MUCH research on this topic. From what you actually need and don’t need, storage tips, and even what foods baby can safely have that they don’t offer in puree form. You could easily say I was Horse led to the water, but hasn’t taken a drink yet.

My first question I asked when doing my research was “Okay, how much does this actually cost?” because as we’ve discussed; I’m cheap. I actually found a few different articles that were willing to do the math, and found that it’s a fraction of the price to make the food yourself. According to this article by MoneyCrashers, they suggested the average savings of making baby food yourself would be around $180 a month.

Now, I’m no math wiz. But if I multiply $180 by 12 months, $2,160 sounds like an absurd amount to spend on premixed food that smells like barf.

So, let’s say I’m sold. I will from this day forward only give my child homemade smush! Where do I start? Well..

You might want to find out exactly what you can actually shove in the blender and feed to baby.

What’s nice for the *lazy Mom* like myself, is when I buy pre-made baby food they’ve done the work for me. They’ve figured exactly how many peas provide the needed source of vitamins, and prevented me from wanting to gag every 30 seconds over the smell of mashing fresh peas. yuck.

If you jump over to this website (after reading my post, of course!) they suggest that you can puree virtually anything you’re eating as long as there’s no extra additives like seasoning, or sugars. (which, if you’re doing that I HIGHLY suggest skipping the blender and trying out Baby-Led-Weaning! I can compare the two in a later post)

So, You’ve gone to the grocery store, you’ve come home and done your cooking, and now you’re realizing what I mean when your Husband jokingly asks if you’re going to put spaghetti and meatballs in the food processor. There’s still a limit on what you can and can’t provide, which is a huge reason why I personally don’t make my own baby food. However, for the sake of this post: of course I do what every other trendy Mom does, duh!

It’s mid summer, and you’ve walked through the baby food isle looking to see if anything catches your eye. Mmm, Spinach, Kale, and Apples-Yum! You quickly realize a few things:

Theres barely any Green Veggie Options

Where’s the fun fruits?

Does my kid seriously need to eat rice, oatmeal, and a carrot/pea mush combo forever?

Yes, I realize these same things every. single. time.

The problem I personally have, is the only way to get a little-tiny-bit more “variation” is to spend almost $2 per jar of *Organic*. Which at that rate I may as well throw the spaghetti in the food processor. Kidding.

A nice pro to making your own baby food is that the ball is in your court. Avocados were on sale? Mush ’em. You boiled potatoes to make mashed potatoes? Mush ’em and separate some without adding the usual milk/butter/salt. You planted one too many Cucumber seedlings this year? mush ’em (no clue how that would turn out, btw).

The world is at your fingertips, and you can either screw up majorly, or create a new baby food trend like mushed cucumber.

Another thing: Don’t fall for the baby food makers like the baby-food-8-in-1. If you have the money, great! But if you’re like me, you truly don’t need it and your regular ‘ole food processor will do the trick just fine and at half the price. You can easily steam a majority of things in the microwave if you don’t want to dirty a cooking pan, so you’d really only have a few dishes to clean afterwards… besides the obvious cutting board, knife, food prep stuff you use.

Plus, a fun tip I’ve seen float across my Pinterest a few times? Store your freshly made baby food in Ice-trays, which is supposedly a very similar amount as one jar of food–who knew!

So there you have it! An actually human’s opinion on making your own baby food, as time consuming as it may end up to be. If it saved you money in the long run, would you be willing to commit? Let us know in the comments! See you next time!

(here’s some links I referenced during my research, if you want to do your own reading! This is a step-by-step guide on how to safely make baby food at home. While this link goes over some pros and cons, and is more reputable than me since they’re a .org!)

Alex

Follow my travels on Pinterest, or look at cute photos of my Kid and life on the ‘Gram.

Leave a Reply